Zagraniczne praktyki zawodowe w Turcji

Po zakoñczeniu czterotygodniowych praktyk w Turcji w ramach projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe dla Technika Obs³ugi Turystycznej biletem do przysz³o¶ci -"A Ticket to the Future" uczniowie klas II i III Tct wraz z opiekunami wrócili do kraju.

Praktyki zawodowe uczniowie odbywali w czterech hotelach w Aksaray, gdzie zdobywali wiedzê i do¶wiadczenie zawodowe, zgodnie z programem nauczania w zawodzie technik obs³ugi turystycznej.

Hotele, które przyjmowa³y naszych uczniów w piêcioosobowych grupach, to obiekty o ró¿nych kategoriach, po³o¿one w ró¿nych czê¶ciach dwustu tysiêcznego miasta. W samym centrum znajdowa³y siê dwa czterogwiazdkowe hotele: Grand Saatcioglu Otel i Kuzucular Park Hotel, kolejny piêciogwiazdkowy Grand Altuntas Hotel po³o¿ony  by³ poza miastem na wzgórzu, oraz czwarty trzygwiazdkowy Abaylar Hotel znajdowa³ siê przy drodze wylotowej z Aksaray. Codziennie uczniowie dowo¿eni byli busem do hoteli i po 8 godzinnej praktyce przywo¿eni z powrotem do miejsca zakwaterowania w hotelu przy szkole partnerskiej Aksaray Hotel Menagment and Tourism Vocational High School.

Celem praktyki by³o zapoznanie siê z funkcjonowaniem hotelu, jak i praktyczne wykorzystanie nabytej wcze¶niej wiedzy i umiejêtno¶ci jêzykowych.

Praktyka w hotelach charakteryzowa³a siê przede wszystkim tym, i¿ uczniowie pracowali w ró¿nych dzia³ach hotelowych, gdzie mieli mo¿liwo¶æ przyjrzenia siê z³o¿onemu systemowi hotelowemu. Wszystkie zadania w poszczególnych dzia³ach hotelu, zosta³y zrealizowane podczas jej odbywania.

  1. HOUSEKEEPING

Wraz z ekip± s³u¿by piêter uczniowie mieli mo¿liwo¶æ zapoznania siê z rozmieszczeniem pokoi i zasadami utrzymania ich w czysto¶ci. Poznali lokalizacjê pomieszczeñ funkcjonalnych, a tak¿e magazynów o ró¿nym przeznaczeniu. Do¶wiadczenia nabyte w housekeepingu znakomicie u³atwi³o im pracê w kolejnych dzia³ach, szczególnie we Front Desk – czyli recepcji.

 

  1. RESTAURACJA

Do g³ównych zadañ w tym dziale nale¿a³a opieka nad go¶æmi, utrzymywanie sto³ów w stanie czysto¶ci, uzupe³nianie bufetu i serwowanie napojów, tak zimnych jak i gor±cych oraz przygotowanie posi³ków. Praca w restauracji mia³a odmienny charakter równie¿ z tego wzglêdu, i¿ pracownicy mieli bezpo¶redni kontakt z go¶æmi hotelowymi.

 

  1. FRONT DESK – RECEPCJA

3.Praca w recepcji okaza³a siê bardzo kompleksowa, sk³adaj±ca siê ze z³o¿onych interakcji pomiêdzy go¶æmi, personelem hotelowym, jak procesami hotelowymi. Umo¿liwi³a wgl±d w procesy rezerwacyjne oraz zrozumienie procesów zachodz±cych we wszystkich dzia³ach. Do obowi±zków uczniów nale¿a³o zameldowanie i wymeldowanie go¶ci przy u¿yciu programu rezerwacyjnego, udzielanie informacji w jêzyku obcym, rozliczanie kosztów i dokonywanie kalkulacji, zamawianie i rezerwacja ¶wiadczeñ oraz sprawne pos³ugiwanie siê systemami w systemie on-line.

Praca w tym dziale by³a niezwykle ciekawa i stanowi³a ogromne wyzwanie, poniewa¿ szystko

musia³o przebiegaæ p³ynnie i bezkonfliktowo.

W trakcie pobytu na praktykach nasi uczniowie bardzo z¿yli siê z pracownikami hoteli, w których odbywali praktyki oraz z uczniami ze szko³y partnerskiej. Po zakoñczonej pracy spotykali siê z nimi na wspólnych meczach, grach i zabawach oraz piknikach. Zarówno w czasie pracy, jak i podczas ró¿nych imprez doskonalili  umiejêtno¶ci wspó³¿ycia i wspó³pracy ze sob±, komunikacji i otwarto¶ci oraz uczyli siê tolerancji dla innej kultury i religii.  To, czego do¶wiadczyli i nauczyli siê w czasie praktyk zawodowych bêdzie procentowa³o w ca³ym ich ¿yciu zawodowym jak i prywatnym.

Równolegle z kszta³ceniem zawodowym realizowany by³ program kulturowy, gdzie w czasie wolnym od pracy uczestnicy projektu poznawali kulturê i tradycjê Turcji. M³odzie¿ mia³a okazje zobaczyæ Kapadocjê, Dolinê Ichlara i wulkan Mount Hassan. Zwiedzili  Konyê – stolicê Anatolii, najwa¿niejszy o¶rodek kultu religijnego, ze wspania³ymi zabytkami seld¿uckimi, Ankarê – stolicê kraju z ogromnym mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, pierwszego prezydenta Turcji, który zasta³ Turcjê islamsk± i azjatyck±, a pozostawi³ ¶wieck± i europejsk±. Najwiêcej jednak czasu uczniowie mieli na odkrywanie uroków Aksaray, gdzie ³±cz± siê elementy tradycji Tureckiej z elementami nowoczesno¶ci i które jest doskona³a baz± noclegow±  dla osób zwiedzaj±cych Kapadocjê.

Oprócz wycieczek uczniowie aktywnie spêdzali czas graj±c w siatkówkê i pi³kê no¿n± z m³odzie¿± tureck± i nauczycielami, krêgle, paintball. Spêdzali te¿ wspólnie chwile na tradycyjnej  herbacie tureckiej oraz na piknikach.

Uczniowie po zakoñczeniu praktyk stwierdzili, ¿e nauczyli siê bardzo du¿o o specyfice pracy w obs³udze turystycznej, poprawili swoje umiejêtno¶ci jêzykowe i komunikacyjne, nauczyli siê podstaw jêzyka tureckiego oraz uwierzyli w swoje mo¿liwo¶ci i nabrali pewno¶ci siebie. Poprzez udzia³ w praktykach zagranicznym przezwyciê¿yli obawy przed wyjazdem do innego kraju, dziêki czemu bêd± bardziej mobilni na miêdzynarodowym  rynku pracy.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymaj± certyfikaty oraz dokumenty Europass Mobility potwierdzaj±ce odbycie zagranicznej praktyki zawodowej w Turcji, wykonywane zadania oraz zdobyte umiejêtno¶ci    i kompetencje zawodowe. Dokumenty te bêd± mogli wykorzystywaæ w ca³ym swoim ¿yciu zawodowym.

Po zakoñczeniu praktyk uczniowie bêd± brali czynny udzia³ w propagowaniu idei uczestnictwa w projektach finansowanych ze ¶rodków Unii Europejskiej w¶ród uczniów naszej szko³y oraz w ¶rodowisku lokalnym. Ich ogromne zadowolenie z odbytych praktyk bêdzie najlepsz± zachêt± dla innych uczniów do udzia³u w podobnych projektach.

 

 Koordynator projektu

  Margareta Moritz