Æwiczyæ ka¿dy mo¿e

Ogólnopolska Akcja Ministra Edukacji Narodowej

„Æwiczyæ ka¿dy mo¿e”

organizowana w ramach Roku Szko³y w Ruchu

Cel akcji

Minister Edukacji Narodowej przyznaje tytu³ „Szko³a w Ruchu” szko³om, które podejm± dzia³ania na rzecz aktywno¶ci fizycznej w nastêpuj±cych obszarach:

  

Ruch w szkole

1. wychowanie fizyczne – zajêcia edukacyjne (obszar nr 1)

2. wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajêæ wychowania fizycznego(obszar nr 2)

3. edukacja zdrowotna (obszar nr 3)

4. kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli WF oraz wychowawców edukacji przedszkolnej (obszar nr 4)

5. pozalekcyjne zajêcia sportowe (obszar nr 5

6. zajêcia zorganizowane (obszar nr 6)

7. zajêcia niezorganizowane (obszar nr 7)

8. aktywno¶æ z udzia³em rodziny (obszar nr 8)

9. aktywny wypoczynek (obszar nr 9)

 

Wychowanie fizyczne, zajêcia klasowo-lekcyjne

Jednym z g³ównych zadañ szko³y jest ³agodne wprowadzenie uczniów w ¶wiat wiedzy oraz dba³o¶æ o ich harmonijny rozwój intelektualny, etyczny, emocjonalny, spo³eczny i fizyczny. Wychowanie fizyczne kszta³tuj±c nawyk aktywno¶ci fizycznej i troski o zdrowie wspiera prawid³owy rozwój dzieci i m³odzie¿y.

Nabywanie sprawno¶ci fizycznej jest tylko czê¶ci± wychowania fizycznego, które jest integraln± czê¶ci± wychowania w ogóle. Sprawno¶æ fizyczna nie jest wy³±cznie domen±, za któr± odpowiada szko³a i nauczyciele wychowania fizycznego. Jest ona wypadkow± zainteresowañ dzieci ich rodziców, dzia³añ szko³y oraz mentalno¶ci ca³ego spo³eczeñstwa.

 

Wychowanie fizyczne, alternatywne formy

Od roku szkolnego 2009/2010 pocz±wszy od klasy IV szko³y podstawowej, poprzez gimnazja i szko³y ponadgimnazjalne, dwie godziny obowi±zkowych zajêæ wychowania fizycznego mog± byæ realizowane w formie zajêæ do wyboru przez uczniów. Pozosta³a cze¶æ zajêæ realizowane jest w formie zajêæ klasowo-lekcyjnych. 

Cele prowadzenia zajêæ do wyboru przez uczniów:

• przystosowanie oferty szko³y do oczekiwañ i potrzeb uczniów;

• zapewnienie ró¿norodno¶ci zajêæ, w tym dla uczniów mniej sprawnych ruchowo; oferta szko³y mo¿e obejmowaæ ka¿dy rodzaj aktywno¶ci fizycznej np. turystyka piesza, rowerowa, górska, zajêcia z gimnastyki korekcyjnej, lub dowolny sport, np. szachy;

• bardziej efektywna i bli¿sza potrzebom uczniów realizacja zajêæ wykorzystuj±ca uwarunkowania lokalne i tradycje ¶rodowiskowe.

 

Edukacja zdrowotna

W nowej podstawie programowej znacznie silniej ni¿ dotychczas zarysowano zwi±zki wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej. W zakres tre¶ci nauczania wychowania fizycznego zosta³a w³±czona bowiem istotna czê¶æ tre¶ci ¶cie¿ki edukacyjnej – edukacja zdrowotna z dotychczasowej podstawy programowej kszta³cenia ogólnego.

Edukacja zdrowotna ma na celu kszta³towanie u uczniów nawyku dba³o¶ci o zdrowie w³asne i innych ludzi oraz umiejêtno¶ci tworzenia ¶rodowiska sprzyjaj±cego zdrowiu.

 

Nasza szko³a podjê³a zadania w nastêpuj±cych obszarach:

Tytu³y:

  1. Zajêcia edukacyjne (obszar 1) - Zabawy i gry oswajaj±ce z pi³k± siatkow±, doskonalenie zagrywki sposobem górnym.

  2. Zajêcia edukacyjne (obszar 1) - Kszta³towanie koordynacji ruchowej poprzez zabawê w wy¶cigach rzêdów.

  3. Alternatywne formy realizacji zajêæ wychowania fizycznego (obszar nr 2) - Kszta³towanie orientacji przestrzennej i poczucia rytmu. Nauka elementów uk³adu choreograficznego poloneza.

  4. Alternatywne formy realizacji zajêæ wychowania fizycznego (obszar nr 2) - Pokonywanie tras sprawno¶ciowych parku linowego dostosowanych do wieku uczestników.

  5. Aktywno¶æ w gronie rodziny (obszar 8) - W Zespole Szkó³ Ekonomicznych przez nauczycieli zorganizowany zosta³ Turniej Miko³ajkowy Pi³ki Siatkowej z udzia³em najbli¿szych cz³onków rodziny.

  6. Edukacja zdrowotna (obszar nr 3) - Rola aktywno¶ci ruchowej w ¿yciu - gryi æwiczenia na lodzie z wykorzystaniem ³y¿ew.

  7. Edukacja zdrowotna (obszar nr 3) - Pomiary wzrostu, wagi oraz obwodów cia³a. Obliczanie BMI. Rola aktywno¶ci ruchowej w ¿yciu.
  8. Kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli (obszar nr 4) - Seminarium  "Aktywno¶æ fizyczna szans± na zdrowie " zorganizowanym w dniach 24 - 25  pa¼dziernika 2013 roku w Jastrzêbiej Górze przez Pomorskiego Kuratora  O¶wiaty w Gdañsku oraz "O¶wiata-Lingwista" Nadba³tyckie Centrum Edukacji Sp.  z o.o. O¶rodek Doskonalenia Nauczycieli w Gdañsku

  9. Pozalekcyjne zajêcia sportowe (obszar nr 5) - Szkolna Liga futsal

Tags