Comenius – Our Common European Roots

W ramach wspó³pracy miêdzynarodowej, pod has³em „Nasze wspólne europejskie korzenie”, ruszy³ projekt Comenius, w który w³±czy³a siê tak¿e nasza szko³a. Pierwsze spotkanie krajów partnerskich (Hiszpania, W³ochy, Walia, Turcja oraz Polska) odby³o siê w przepiêknym miasteczku Olot, po³o¿onym w Katalonii, w prowincji Girona.

http://roots.zse.com.pl/

Z Zespo³u Szkó³ Ekonomicznych w projekcie udzia³ wziêli uczniowie Technikum Obs³ugi Turystycznej (klasa 1 Tb: Karolina Olejniczak i Jagoda Trygalska; klasa 2 Tc: Karolina Gerigk oraz Michalina Mazur), pod opiek± koordynatora wymiany, pani Sylwii Borzyszkowskiej, polonistki Lucyny Bieliñskiej - Sytek oraz dyrektora szko³y, pana Tadeusza Burczyka.

Za³o¿eniem projektu jest stworzenie produktu koñcowego, który bêdzie efektem wspólnej pracy wszystkich uczestników. Bêdziemy szukaæ wspólnych korzeni ³±cz±cych nasze kraje na p³aszczy¼nie historii, kultury, jêzyka oraz filozofii i tradycji. G³ównym zadaniem jest odnalezienie ró¿nic i podobieñstw pomiêdzy naszymi tradycjami oraz wypracowanie wniosków pomagaj±cych m³odym ludziom staæ siê ¶wiadomymi obywatelami Europy, którzy bêd± umieli zrozumieæ i szanowaæ innych ludzi. Projekt ma pomóc zbudowaæ mosty pomiêdzy ró¿nymi krajami, ma kszta³ciæ uczucie empatii i tolerancji w¶ród uczestników. Istotne jest równie¿ budowanie pozytywnych relacji pomiêdzy m³odymi lud¼mi poprzez stymulowanie ich do komunikowania siê w ró¿nych jêzykach funkcjonuj±cych w Europie.

Spotkanie w Hiszpanii by³o okazj± do podzielenia siê zadaniami na nastêpne miesi±ce. Poznali¶my naszych partnerów, ich szko³y, kraje oraz niektóre tradycje. Uczniowie mieszkali wraz ze swoimi rówie¶nikami z Hiszpanii w ich domach. Zwiedzili¶my Olot (le¿±cy na terenie La Garrotxa – miasteczko po³o¿one pomiêdzy czterema wulkanami) i okolice, poznali¶my w³adze miasta oraz system edukacji w Katalonii. Zwiedzili¶my klasztor z IX w. w miejscowo¶ci Ripoll, który wyró¿nia³ siê tym spo¶ród innych budowli tego okresu, ¿e benedyktyni przepisywali w nim ksiêgi pochodz±ce tak¿e ze wschodnich krêgów kulturowych – pisma azjatyckie, muzu³mañskie. Poznali¶my tajniki przepisywania ksi±g (warsztaty w skryptorium) i ¶wietnie bawili¶my siê pisz±c gêsim piórem. Zobaczyli¶my tak¿e najbardziej znany zabytek architektury modernistycznej – bazylikê Sagrada Familia w Barcelonie. Podziwiali¶my Barcelonê modernistyczn± Gaudiego oraz kataloñsk± odmianê gotyku w tym mie¶cie. Ale przede wszystkim mieli¶my mo¿liwo¶æ rozmowy w jêzyku angielskim z niezwykle interesuj±cymi i otwartymi lud¼mi. Ka¿dy z nas przywióz³ z Hiszpanii masê drogocennych do¶wiadczeñ i na pewno zapamiêtamy te wra¿enia do koñca ¿ycia.

Zachêcamy do brania udzia³u w tego typu projektach, bo jak wiadomo, nic lepiej nie kszta³ci jak do¶wiadczenie i podró¿e.

 

(L.B.)