The Human Body Exhibition

W ramach przyst±pienia naszej szko³y do sieci szkó³ promuj±cych zdrowie, mieli¶my okazjê pojechaæ do Gdañska, aby zwiedziæ znan± i kontrowersyjn± jednocze¶nie wystawê „THE HUMAN BODY”.  Grupa 60 uczniów wraz z opiekunami wybra³a siê na wycieczkê w pi±tek, 20 wrze¶nia 2013 r. Chêtnych by³o wielu, najbardziej jednak zainteresowani wyjazdem byli przysz³oroczni maturzy¶ci, informatycy oraz uczniowie z kierunków technik obs³ugi turystycznej i technik organizacji reklamy.

Dlaczego uczniowie Ekonomika tak bardzo chcieli obejrzeæ wystawê? Co nimi kierowa³o? Czysta ciekawo¶æ ludzkiej anatomii? Kontrowersyjno¶æ pokazywania poddanych zabiegowi plastynacji prawdziwych ludzkich cia³? A mo¿e skandal jaki towarzyszy³ otwarciu tej wystawy? Niektórzy pisali o niej, ¿e to „Pornografia ¶mierci”, odbieranie godno¶ci cz³owiekowi. Co mo¿e siê podobaæ w tym artystyczno – edukacyjnym projekcie?

Jak pisz± organizatorzy, „celem zaprezentowania anatomii cz³owieka w tak obrazowy sposób jest próba zachêcenia m³odego pokolenia do wiêkszej troski o w³asne zdrowie i wzmocnienia zainteresowania naukami przyrodniczymi. Niektóre osoby zachêci to nawet do studiowania medycyny, a wszyscy zwiedzaj±cy wystawê zyskaj± wiedzê o tym, jak funkcjonuje ich cia³o oraz w jaki sposób nale¿y o nie dbaæ. Ka¿dy bêdzie mieæ mo¿liwo¶æ zajrzenia do wnêtrza cia³a i zobaczenia na w³asne oczy, w jaki sposób wp³ywaj± na nas z³e nawyki i jak mo¿e nas chroniæ zdrowy styl ¿ycia. Ka¿dy ulegnie fascynacji, jak± niesie ze sob± mo¿liwo¶æ studiowana cudu, którym jest cia³o cz³owieka”. Brzmi intryguj±co. A jak by³o?

Ekspozycja znajduje siê w Garnizonie Kultury, w budynku dawnych koszarów wojskowych. Miejsce zosta³o odpowiednio przygotowane do eksponatów, które tam goszcz±. Ca³o¶æ dzieli siê na dziewiêæ sal – dzia³ów, odpowiadaj±cych ró¿nym uk³adom cia³a od kostnego, poprzez miê¶niowy, nerwowy, uk³ad kr±¿enia, oddechowy, pokarmowy, a¿ po uk³ad rozrodczy i prezentacjê wygl±du ludzkiego cia³a po wszczepieniu w nim niezbêdnych protez u³atwiaj±cych ¿ycie po urazach – rola medycyny w przysz³o¶ci. Czê¶ci± ekspozycji jest równie¿ galeria opisuj±ca rozwój cz³owieka od zarodka a¿ do p³odu. Po wystawie oprowadzaj± przyszli lekarze, studenci Wydzia³u Lekarskiego Gdañskiego Uniwersytetu Medycznego. W zale¿no¶ci od w³asnych zainteresowañ, opowiadaj± szeroko o pracy poszczególnych narz±dów oraz o tym, jak nale¿y dbaæ o siebie, ¿eby unikn±æ powa¿nych chorób. Najwiêksze wra¿enie zrobi³a prezentacja p³uc zdrowego cz³owieka i skontrastowanych wobec nich p³uc palacza. Efektem tej wizualizacji by³ wype³niony pude³kami z papierosami pojemnik, do którego mo¿na by³o wyrzucaæ swoje „uzale¿nienie”. S±dz±c po ilo¶ci „¶mieci”, ca³kiem sporo osób zadeklarowa³o rzucanie na³ogu. Poza tym widok w±troby zdrowego cz³owieka i tego samego organu w stanie zniszczenia – zwanego marsko¶ci± w±troby - wywo³a³ pytania o to, jak du¿o czasu potrzebuje ten narz±d na regeneracjê. Studentka oprowadzaj±ca jedn± z grup ¿artobliwie stwierdzi³a, ¿e nie wystarczy czas „od imprezy do imprezy”, ¿e w±troba potrzebuje zdecydowanie wiêcej czasu na odnowienie swych w³a¶ciwo¶ci. Sporym zainteresowaniem cieszy³a siê tak¿e ekspozycja pokazuj±ca rozwój ma³ego cz³owieka. Obserwacja zarodka, maj±cego tylko 3 tygodnie, a mimo to posiadaj±cego ju¿ widoczne takie czê¶ci cia³a, jak choæby paluszki u r±czek i nó¿ek, prowokuje do stawiania pytañ o moralne aspekty dokonywania aborcji.

Oprowadzaj±ca nas po wystawie studentka, zapytana o opiniê dotycz±c± walorów takiego sposobu eksponowania cia³, stwierdzi³a, ¿e podczas zajêæ w prosektorium nie oddaje siê zmar³ym takiej czci, jak± widaæ na The Human Body. Oddanie cia³a nauce jest decyzj± ka¿dego dawcy, a ju¿ od staro¿ytno¶ci wiadomo, ¿e „Cz³owiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce”. ¯eby odpowiednio dbaæ o siebie, trzeba wiedzieæ jak funkcjonujemy. Jak powiedzia³ jeden z uczestników wystawy – taka wycieczka wspomaga naukê biologii, a czasami nawet zastêpuje kilka teoretycznych lekcji tego przedmiotu.

A wiêc – je¶li kto¶ liczy na skandal i sensacje zwi±zane z ogl±daniem cia³ – bardzo siê na The Human Body zawiedzie. Polecamy j± tym, którzy pragn± podziwiaæ cud, jakim jest nasze cia³o.

[L.B. i A.P.]\