WIZYTA GO¦CI Z PARTNERSKIEJ SZKO£Y W MÜNSTER

W dniach 04.06.2018 – 08.06.2018 go¶cili¶my w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze szko³y partnerskiej Hildegardisschule z Münster. W czasie trwaj±cej piêæ dni wymiany uczniowie z Niemiec mieszkali w polskich rodzinach i mieli okazjê poznaæ ¿ycie codzienne i zwyczaje Polaków. Temat realizowanego w tym roku projektu dotyczy³ postrzegania Niemców przez Polaków i Polaków przez Niemców.
Go¶cie przybyli do Starogardu w upalny poniedzia³ek. Tego dnia, po wspólnie zjedzonym ¶niadaniu,
w programie wizyty znalaz³o siê zwiedzanie szko³y, spacer po mie¶cie, praca nad projektem,
a wieczorem integracyjne ognisko oraz gry i zabawy jêzykowe. Kolejnego dnia uczniowie i nauczyciele mogli zobaczyæ jak pracujemy na lekcjach. Uczestniczyli równie¿ w wycieczce do Malborka i Sztutowa. ¦roda rozpoczê³a siê od zwiedzania Polpharmy, nastêpnie by³a praca nad projektem. M³odzie¿ przedstawia³a efekty swoich przygotowañ do spotkania, prezentacje multimedialne dotycz±ce prze³amywania stereotypów. Wszyscy wpisali siê do kroniki wymiany zawieraj±cej informacje i zdjêcia od pocz±tku wspó³pracy miêdzy naszymi szko³ami, czyli od 2008roku. Du¿ym powodzeniem cieszy³a siê lekcja polskiego, podczas której gospodarze uczyli swoich partnerów z Niemiec jêzyka ojczystego. ¦miechu by³o co nie miara!!!
Czwartek przeznaczyli¶my na wycieczkê do Sopotu i Gdañska. Przepiêkna pogoda umo¿liwi³a spacer s³ynnym deptakiem oraz gry i zabawy na sopockiej pla¿y. W Gdañsku starali¶my siê w krótkim czasie pokazaæ miejsca wa¿ne w naszej historii, a tak¿e ciesz±ce siê ogromnym zainteresowaniem turystów odwiedzaj±cych Polskê: Ko¶ció³ Mariacki, Ratusz, Dwór Artusa, Z³ot± Bramê, Fontannê Neptun. Go¶cie mieli równie¿ czas na zakupy.

Kolejn±, siedemnast± ju¿ wymianê uczniów mo¿emy zaliczyæ do bardzo udanych. Realizacja programu pozwoli³a na integracjê polskiej i niemieckiej m³odzie¿y oraz nauczycieli. Stereotypy zosta³y prze³amane!!! Nasi uczniowie doskonalili jêzyk niemiecki, a uczniowie i nauczyciele szko³y partnerskiej podejmowali nie¶mia³e próby nauki jêzyka polskiego.
Pozytywna opinia przekazana przez uczniów, szczególnie ze szko³y partnerskiej, w ankietach ewaluacyjnych, jest dla nauczycieli najwiêksz± nagrod± i motywacj± do zaanga¿owania w polsko – niemieck± wymianê m³odzie¿y w przysz³o¶ci.

Dziêkujê rodzicom uczniów, którzy go¶cili u siebie m³odzie¿ niemieck± i swoj± trosk± i serdeczno¶ci± przyczynili siê do stworzenia wspania³ej atmosfery, w której up³yn±³ pobyt naszych go¶ci. Dziêkujê dyrekcji szko³y i nauczycielom pomagaj±cym w realizacji projektunaszym germanistkom: paniom: Ma³gorzacie ¦wieczkowskiej, która wspiera³a mnie podczas przygotowañ do projektu i przez ca³y czas jego realizacji, Joannie Czepirskiej i Beacie Czerniejewskiej.


Realizacja projektu by³a mo¿liwa dziêki finansowemu wsparciu Polsko - Niemieckiej Wspó³pracy M³odzie¿y.

 

Koordynator projektu Ewa Balcerzak