POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA M£ODZIE¯Y W ZESPOLE SZKÓ£ EKONOMICZNYCH

W dniach 07.06.2017 – 11.06.2017 uczniowie Technikum Nr 1 oraz Hildegardisschule
 z Münster realizowali kolejny, piêtnasty, wspólny projekt: ¦wiêta w Polsce i Niemczech - podobieñstwa i ró¿nice w tradycjach wielkanocnych i bo¿onarodzeniowych.

Pierwszego dnia go¶ci powita³ dyrektor szko³y, pan Tadeusz Burczyk oraz kierownik praktycznej nauki zawodu, pani Stanis³awa G³±b-Brandt. Po wspólnym ¶niadaniu rozpoczê³o siê zwiedzanie szko³y pod kierunkiem przewodnicz±cego Samorz±du Szkolnego, Micha³a Jankowskiego. Go¶cie mieli okazjê poznaæ pracownie informatyczne, gabinet przedmiotów ekonomicznych, historii, multimedialne pracownie jêzyków obcych oraz pracownie patronackie ufundowane przez starogardzkie firmy. Uczniowie i nauczyciele z Niemiec byli pod du¿ym wra¿eniem nowoczesnego wyposa¿enia sal i pracowni lekcyjnych. Nastêpnie rozpoczê³a siê praca nad projektem, kontynuowana równie¿ drugiego dnia. M³odzie¿ przedstawia³a efekty swoich przygotowañ do spotkania, prezentacje multimedialne, które dotyczy³y tradycji ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Pó¼niej wskazywano na podobieñstwa i ró¿nice, m³odzie¿ zwróci³a równie¿ uwagê na problem komercjalizacji, która dotknê³a tych ¶wi±t.
Równie¿ pierwszego dnia pokazali¶my go¶ciom nasze miasto, po którym przewodnikiem by³  pracownik Muzeum Ziemi Kociewskiej, pan Zbigniew Potocki - pos³uguj±cy siê biegle jêzykiem niemieckim. Spacer rozpocz±³ siê w centralnym punkcie Starogardu, Rynku, a zakoñczy³ przy budynku Starostwa Powiatowego.
W planie kolejnego dnia wspólnego programu by³ udzia³u go¶ci w dwóch lekcjach, wg planu gospodarzy, czyli uczniów przyjmuj±cych w swoich domach m³odzie¿ z Niemiec, pó¼niej wspólnie pracowano nad projektem i przygotowano wystawê, któr± stanowi± wykonane w grupach kalendarze uwzglêdniaj±ce dni ¶wi±teczne w Polsce i Niemczech, dni wolne od zajêæ dydaktycznych oraz takie, jak: Walentynki, Dzieñ Kobiet, Dzieñ Matki. Wszystkie prace zosta³y omówione przez osoby je przygotowuj±ce. Wskazano na ró¿ne daty zwi±zane z tymi samymi ¶wiêtami, np. Dzieñ Matki
w Niemczech przypada w drug± niedzielê maja, jest to wiêc data ruchoma.
Tego dnia wszyscy z niecierpliwo¶ci± oczekiwali na ostatni punkt wspólnego programu, niespodziankê, któr± okaza³y siê warsztaty kelnerskie przygotowane przez pani± Ma³gorzatê ¦wieczkowsk± i pana Dawida Niemczyka. Uczestnicy spotkania poznali min. standardy nakrycia sto³u, sposoby przenoszenia zastawy sto³owej, elementy dekoracyjne oraz sposób prezentacji go¶ciom wina i jego podawania. Chêtni z du¿ym zaanga¿owaniem uczestniczyli w æwiczeniach praktycznych.
W pi±tek nasi go¶cie byli na wycieczce w Malborku, gdzie z niemieckojêzycznym przewodnikiem zwiedzili krzy¿acki zamek – arcydzie³o architektury obronnej i rezydencyjnej pó¼nego ¶redniowiecza, najwiêkszy gotycki zespó³ zamkowy na ¶wiecie. W klimat dawnych czasów z wielkim zaanga¿owaniem i umiejêtno¶ci± wprowadzi³ zwiedzaj±cych przewodnik, który z pasj± opowiedzia³ o budowli i przybli¿y³ wa¿ne fakty historyczne. Dziêki temu m³odzie¿ i nauczyciele byli bardzo zadowoleni.
Po wspólnie zjedzonym obiedzie polska i niemiecka m³odzie¿ pod opiek± nauczycieli pojecha³a poci±giem do Czarnej Wody,  gdzie oczekiwali rodzice, pañstwo Angelik i Rafa³ Majchrzakowie, którzy przygotowali ognisko i poczêstunek. £adna pogoda pozwoli³a nie tylko na wspólne biesiadowanie, grê w pi³kê i zabawy jêzykowe, ale równie¿ och³odzenie nóg w pobliskiej rzece. Wszyscy pe³ni wra¿eñ wrócili do domów.
Ostatni dzieñ realizacji projektu przeznaczyli¶my na wycieczkê. Na ¿yczenie go¶ci byli¶my w muzeum w Sztutowie, a tak¿e Gdañsku i Sopocie. Starali¶my siê w krótkim czasie pokazaæ miejsca wa¿ne
w  naszej historii, a tak¿e ciesz±ce siê ogromnym zainteresowaniem turystów odwiedzaj±cych Polskê: Ko¶ció³ Mariacki, Ratusz, Dwór Artusa, Z³ot± Bramê, Fontannê Neptun. W Sopocie zaproponowali¶my spacer po pla¿y, ulic± Bohaterów Monte Cassino - s³ynnym deptakiem z atrakcj± tam siê znajduj±c± - Krzywym Domkiem.

Kolejn±, piêtnast± ju¿ wymianê uczniów mo¿emy zaliczyæ do bardzo udanych. Realizacja programu pozwoli³a na integracjê polskiej i niemieckiej m³odzie¿y oraz nauczycieli. Nasi uczniowie doskonalili jêzyk niemiecki, a uczniowie i nauczyciele szko³y partnerskiej podejmowali nie¶mia³e próby nauki jêzyka polskiego.
Pozytywna opinia uczniów, szczególnie ze szko³y partnerskiej jest dla nauczycieli najwiêksz± nagrod±
i motywacj± do zaanga¿owania w polsko – niemieck± wymianê m³odzie¿y w przysz³o¶ci.

Dziêkujê rodzicom uczniów, którzy go¶cili u siebie m³odzie¿ niemieck± i swoj± trosk± i serdeczno¶ci± przyczynili siê do stworzenia wspania³ej atmosfery, w której up³yn±³ pobyt naszych go¶ci. Szczególne s³owa podziêkowania kierujemy pod adresem pañstwa Angeliki i Rafa³a Majchrzaków, którzy zaprosili ca³± grupê do Czarnej Wody. Dziêkujê dyrekcji naszej szko³y i nauczycielom pomagaj±cym w realizacji projektu w szczególno¶ci naszym germanistkom: paniom: Ma³gorzacie ¦wieczkowskiej, które wspiera³y mnie od pocz±tkowej fazy projektu i przez ca³y czas jego realizacji i go¶ci³a w swoim domu nauczyciela z partnerskiej szko³y, Joannie Czepirskiej,  Beacie Czerniejewskiej, Karolinie Szlachcikowskiej oraz panu Dawidowi Niemczykowi za zorganizowanie warsztatów kelnerskich.


Realizacja projektu by³a mo¿liwa dziêki finansowemu wsparciu Polsko - Niemieckiej Wspó³pracy M³odzie¿y.

 

Koordynator projektu Ewa Balcerzak