POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA M£ODZIE¯Y

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych - Hildegardisschule

Ju¿ po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szko³y go¶cili u siebie m³odzie¿  i nauczycieli z partnerskiej szko³y z Niemiec. W dniach 13.04.2015. – 17.05.2015. razem realizowali projekt pod tytu³em ¦ladami miejsc pamiêci I i II wojny ¶wiatowej w Polsce i w Niemczech. Wspólna przysz³o¶æ m³odych Polaków i Niemców w zjednoczonej Europie wymaga znajomo¶ci historii. Jej popularyzacja w¶ród m³odzie¿y podczas wspólnego polsko-niemieckiego spotkania  by³a  g³ównym celem projektu.
Gospodarze (9 uczniów) i  go¶cie (11 uczniów) tematem swoich prezentacji multimedialnych uczynili zarówno niewielkie, stosunkowo ma³o znane miejsca pamiêci, w których dzi¶ znajduj± siê zazwyczaj tylko niepozorne tablice pami±tkowe lub ma³e pomniki przypominaj±ce o pope³nionych tam potwornych zbrodniach, jak i znane miejsca pamiêci, czyli obozy zag³ady. Nasi uczniowie swoim niemieckim rówie¶nikom przekazali , min. informacje o Lesie Szpêgawskim, Muzeum Poczty Polskiej czy Westerplatte. Przygotowane przez uczestników prezentacje zosta³y wykorzystane do wykonania wspólnej wystawy na szkolnym holu.

 

Nasi go¶cie w pierwszym dniu wizyty, dziêki du¿emu zaanga¿owaniu uczniów z klasy II Ta: Annie Szlachcikowskiej i Micha³owi Szewielowi  zwiedzili szko³ê – równie nowoczesn± jak ich.
W nastêpnych dniach m³odzie¿ i nauczyciele z Münster uczestniczyli w lekcjach: jêzyka niemieckiego, angielskiego, polskiego, religii. Niezapomniane wra¿enie, szczególnie na m³odzie¿y z partnerskiej szko³y wywar³a lekcja historii poprowadzona przez pani± Aleksandrê Slosarsk±. Uczniowie uzyskali informacje na temat genezy  i wybuchu II wojny ¶wiatowej w Polsce i obejrzeli wstrz±saj±cy film
o obozie Stutthof. Lekcja ta mia³a na celu przygotowanie naszych go¶ci do zwiedzania muzeum znajduj±cego siê obecnie w by³ym miejscu zag³ady, w którym w ci±gu ponad 5 lat dzia³alno¶ci zarejestrowano oko³o 110 000 wiê¼niów. Byli oni obywatelami 28 pañstw, zarówno europejskich, bêd±cych pod niemieck± okupacj±, ale i pañstw neutralnych oraz Stanów Zjednoczonych.
W planie wymiany znalaz³a siê równie¿ ca³odniowa wycieczka do Sztutowa, na Westerplatte, do Gdañska i Sopotu. Starali¶my siê w krótkim czasie pokazaæ miejsca wa¿ne w  naszej historii, a tak¿e ciesz±ce siê ogromnym zainteresowaniem turystów odwiedzaj±cych Polskê: Ko¶ció³ Mariacki, Ratusz, Dwór Artusa, Z³ot± Bramê, Fontannê Neptun. W Sopocie zaproponowali¶my spacer po molo, ulic± Bohaterów Monte Cassino - s³ynnym deptakiem , by zrobiæ pami±tkowe zdjêcie przed atrakcj± tam siê znajduj±c± - Krzywym Domkiem.


Okazj± do integracji polskiej i niemieckiej m³odzie¿y by³y popo³udniowe zajêcia sportowe, w których wziêli udzia³ wszyscy uczestnicy wymiany: uczniowie i nauczyciele.  Zaproponowane  przez nauczycieli wychowania fizycznego gry i zabawy cieszy³y siê równie¿ zainteresowaniem m³odzie¿y realizuj±cej
w tym samym terminie projekt w ramach programu Comenius.

Nasi go¶cie wraz z dyrektorem Tadeuszem Burczykiem i koordynatorem pani± Ew± Balcerzak  oraz  pani± Stanis³aw± G³±b – Brandt uczestniczyli w spotkaniu ze starost± naszego powiatu, panem Leszkiem Burczykiem, który jest  wielkim sympatykiem miêdzynarodowych wymian m³odzie¿y. Go¶cie wys³uchali interesuj±cej charakterystyki naszego regionu oraz uzyskali informacje na temat specyfiki polskiego szkolnictwa. Spotkanie zakoñczy³o siê rozdaniem upominków oraz ¿yczeniami realizacji wielu wspólnych  projektów.

Podtrzymana zosta³a tradycja naszych polsko - niemieckich wymian. Odby³o siê spotkanie
w karczmie ,,Pod Wygod±” w Suminie, gdzie zgromadzili siê wszyscy zaanga¿owani
w projekt: go¶cie, gospodarze, dyrekcja i nauczyciele.  I tym razem by³o sympatycznie
i weso³o. Uczestnicy wymiany: uczniowie i nauczyciele zostali uhonorowani pami±tkowymi dyplomami zawieraj±cymi informacje o realizowanym projekcie i wspólne zdjêcie wszystkich uczestników wymiany. Go¶cie otrzymali ma³e upominki propaguj±ce Kociewie oraz s³odkie niespodzianki.

Tegoroczn± wymianê uczniów mo¿emy zaliczyæ do bardzo udanych. Realizacja programu pozwoli³a na integracjê polskiej i niemieckiej m³odzie¿y oraz nauczycieli. Nasi uczniowie doskonalili jêzyk niemiecki, a uczniowie szko³y partnerskiej podejmowali nie¶mia³e próby nauki jêzyka polskiego.
Pozytywna opinia uczniów jest dla nauczycieli najwiêksz± nagrod± i motywacj± do zaanga¿owania w polsko – niemieck± wymianê m³odzie¿y w przysz³o¶ci.

Dziêkujê rodzicom uczniów, którzy go¶cili u siebie m³odzie¿ niemieck± i swoj± trosk±  i serdeczno¶ci± przyczynili siê do stworzenia wspania³ej atmosfery, w której up³yn±³ pobyt naszych go¶ci. Dziêkujê dyrekcji naszej szko³y  i nauczycielom pomagaj±cym w realizacji projektu - paniom: Stanis³awie G³±b- Brandt, która go¶ci³ w swoim domu koordynatora z Hildegardisschule, Aleksandrze Slosarskiej, Ma³gorzacie Dietrich, nauczycielom wychowania fizycznego, naszym germanistkom:  w szczególno¶ci pani Ma³gorzacie ¦wieczkowskiej, która wspiera³a mnie od pocz±tkowej fazy projektu i przez ca³y czas jego realizacji oraz pani Karolinie Szlachcikowskiej, Beacie Czerniejewskiej i Joannie Czepirskiej.

Projekt by³ realizowany dziêki wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Wspó³pracy M³odzie¿y.

Koordynator projektu Ewa Balcerzak

 

Zapraszam do obejrzenia zdjêæ autorstwa Danieli Rybarskiej i Filipa Weyera.