Projekt KIK 34 „Zapobieganie nadwadze i oty³o¶ci oraz chorobom przewlek³ym poprzez edukacjê spo³eczeñstwa w zakresie ¿ywienia i aktywno¶ci fizycznej, realizowany w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Wspó³pracy przewidzianego na lata 2011-2017

Zg³oszenie przedszkola/szko³y do Projektu KIK 34

Zg³aszam  szko³ê:   

Do udzia³u w Projekcie KIK 34, Zadaniu 2: „Edukacja i wdra¿anie zasad prawid³owego ¿ywienia i aktywno¶ci fizycznej w przedszkolach, szko³ach: podstawowych, gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych oraz ocena wp³ywu tej edukacji na sposób ¿ywienia, stan od¿ywienia,  poziom aktywno¶ci fizycznej i wiedzy dzieci i m³odzie¿y”

 

Dane kontaktowe placówki: ZESPÓ£ SZKÓ£ EKONOMICZNYCH

Adres: 83-200 Starogard Gdañski, uL. Sobieskiego 6

telefon:     fax:  58 56 222 49

e-mail : szkola@zse.com.pl;

 

Lider Projektu w placówce, Pan/ Pani  Iwona Grudziñska

Dane kontaktowe Lidera; telefon                   e-mail : grudzinska@zse.com.pl

 

Dyrektor placówki

Tadeusz Burczyk

Instytut ¯ywno¶ci i ¯ywienia
im prof. dra. med. Aleksandra Szczyg³a
ul. Powsiñska 61/63
02-903 Warszawa
NIP 525-000-89-10
Tel.: (+48) 22 55 09 771
Fax: (+48) 22 842 11 03
e-mail: jarosz@izz.waw.pl
www.izz.waw.pl

ZACHOWAJ RÓWNOWAGÊ

Instytut ¯ywno¶ci i ¯ywienia dziêki wsparciu organizacji Swiss Contribution realizuje w Polsce globaln± strategiê ¦wiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotycz±c± propagowania zdrowego stylu ¿ycia i zapobiegania oty³o¶ci.

Projekt ZACHOWAJ RÓWNOWAGÊ otwiera przed nami nowe mo¿liwo¶ci. Edukacja, porady ekspertów, aplikacje, warsztaty, najnowsze trendy i badania naukowe. Wszystko, aby¶my mogli ¿yæ w sposób zrównowa¿ony i bardziej ¶wiadomy. Wszystko, aby d³u¿ej cieszyæ siê ¿yciem!

CELE PROJEKTU

Podstawowym celem projektu ZACHOWAJ RÓWNOWAGÊ jest promocja zdrowego stylu ¿ycia, w tym zapobieganie nadwadze i oty³o¶ci, oraz innym przewlek³ym chorobom niezaka¼nym poprzez edukacjê spo³eczeñstwa w zakresie ¿ywienia i aktywno¶ci fizycznej. Zadania projektu obejmuj± teren ca³ej Polski i s± skierowane do najbardziej wra¿liwych grup ludno¶ci: kobiet ciê¿arnych i karmi±cych, dzieci i m³odzie¿y, osób doros³ych, ze szczególnym uwzglêdnieniem osób z nadmiern± mas± cia³a. Adresatami s± tak¿e producenci ¿ywno¶ci. Projekt obejmuje 4 g³ówne zadania:

Zadanie 1: „Wdro¿enie zasad prawid³owego ¿ywienia w¶ród kobiet w ci±¿y i matek karmi±cych i poszerzenie wiedzy o roli aktywno¶ci fizycznej dla zachowania zdrowia”. 

Zadanie 2: „Edukacja i wdra¿anie zasad prawid³owego ¿ywienia i aktywno¶ci fizycznej w przedszkolach, szko³ach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wp³ywu tej edukacji na sposób ¿ywienia, stan od¿ywienia, aktywno¶æ fizyczn± i poziom wiedzy dzieci i m³odzie¿y”.

Zadanie 3: „Wdra¿anie zasad racjonalnego stylu ¿ycia w¶ród osób z nadwag± i oty³o¶ci± w systemie ochrony zdrowia w Polsce”.

Zadanie 4: „Upowszechnianie wiedzy o sk³adzie i warto¶ci od¿ywczej ¿ywno¶ci, o¶wiadczeniach ¿ywieniowych i zdrowotnych, znakowaniu ¿ywno¶ci celem wp³ywu na kszta³towanie racjonalnych wyborów produktów spo¿ywczych oraz o roli aktywno¶ci fizycznej dla zachowania zdrowia”.

 Od chwili zg³oszenia szko³y do programu liderzy zapoznaj± siê z materia³ami edukacyjnymi, szkoleniowymi, aby w przysz³o¶ci móc upowszechniaæ wiedzê w¶ród m³odzie¿y i ca³ej spo³eczno¶ci szkolnej.

Liderem szkolnym jest pedagog szkolny, Iwona Grudziñska.

DRUGIE ¦NIADANIE W SZKOLE –WA¯NY POSI£EK DLA ZDROWIA DZIECKA

Wa¿nym elementem ¿ywienia ucznia s± posi³ki jedzone w szkole. Proces nauki wymaga od organizmu du¿ego nak³adu energii, której nale¿y dostarczaæ regularnie. Drugie ¶niadanie nie jest posi³kiem obfitym, ma pokrywaæ 10-15% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka. Powinien byæ to jednak posi³ek w pe³ni warto¶ciowy i dostarczaæ dziecku wszystkie sk³adniki od¿ywcze.


Rola II ¶niadania:


Zdrowa kanapka

Drugie ¶niadanie to czêsto po prostu gotowa kanapka. Zdrowa kanapka powinna zawieraæ:

Pieczywo pe³noziarniste – najlepiej podawaæ pieczywo razowe, graham, pumpernikiel – spo¿ywanie pieczywa z grubego przemia³u wp³ywa na regulowanie pracy przewodu pokarmowego, zapewnia odpowiedni± poda¿ energii, bia³ka, witamin z grupy B, magnezu, cynku i b³onnika pokarmowego.

Produkty mleczne – s± najlepszym ¼ród³em wapnia, niedostateczna poda¿ wapnia mo¿e przyczyniaæ siê do problemów z osi±gniêciem prawid³owej masy kostnej w czasie wzrostu i rozwoju dziecka. Najlepszym dodatkiem do  ¶niadania  jest ser bia³y, plasterek ¿ó³tego sera, jogurt b±d¼ kefir.

Produkty bia³kowe preferowane: wêdlina chuda, miêsa pieczone.

Warzywa i owoce - dobrym dodatkiem do kanapki bêdzie sa³ata, cykoria, plasterki pomidora czy kawa³ki papryki. Do kanapki warto do³±czyæ obrane i pokrojone warzywa, tak przygotowane, aby dziecko mog³o ³atwo je zje¶æ np. pokrojone w s³upki (papryka, marchewka, kalarepka) lub podane w ca³o¶ci (rzodkiewka, pomidorki koktajlowe). Mo¿na tak¿e dla urozmaicenia daæ dziecku owoc sezonowy. Pokrojone owoce i warzywa dziecko mo¿e zabraæ ze sob± w plastikowym pojemniku na ¿ywno¶æ.

Napoje - napojami uzupe³niaj±cymi drugie ¶niadanie powinny byæ: woda mineralna, herbatki owocowe, soki owocowe i warzywne oraz napoje mleczne, które dodatkowo stanowi± dobre ¼ród³o wapnia.

            Drugie ¶niadanie zamiast chipsów

Zjedzenie przez ucznia pe³nowarto¶ciowego drugiego ¶niadania mo¿e w du¿ym stopniu ograniczyæ siêganie po niekorzystne dla zdrowia przek±ski takie jak: chipsy, batoniki, ¿elki, cukierki, s³odkie bu³ki czy s³one paluszki. Dzieci preferuj± s³odycze oraz s³one przek±ski nie zawsze zdaj±c sobie sprawê ze skutków nadmiernego spo¿ycia tych produktów. Produkty te jedynie t³umi± uczucie g³odu nie dostarczaj±c organizmowi odpowiedniej ilo¶ci sk³adników od¿ywczych. To samo dotyczy s³odkich napojów, których picie wypiera spo¿ycie korzystnych dla zdrowia soków czy napojów mlecznych (mleko, kefiry, jogurty). S³odkie napoje maj± ponadto du¿e ilo¶ci kalorii i nisk± warto¶æ od¿ywcz±.

Posi³ek dla ca³ej rodziny!

Bez czynnego udzia³u rodziców dziecko nie nauczy siê jak racjonalnie przygotowaæ drugie ¶niadanie. Dzieci ucz± siê przez na¶ladownictwo. Je¶li rodzice nie jedz± rano ¶niadania, w pospiechu wybiegaj± z domu do codziennych obowi±zków, trudno bêdzie przekonaæ dziecko aby spo¿ywa³o ten posi³ek. Dobrym pomys³em jest uczenie dziecka przygotowywania drugiego ¶niadania od pierwszych dni nauki w szkole. Dzieci m³odsze mog± razem z rodzicami przygotowywaæ kanapkê lub uczestniczyæ w zakupach podczas których ustalamy z dzieckiem co chcia³oby zabraæ do szko³y na drugie ¶niadanie. W przypadku starszych dzieci mo¿emy umówiæ siê, ¿e ka¿dy cz³onek rodziny raz w tygodniu przygotuje drugie ¶niadanie dla wszystkich.

Wa¿ne jest aby¶my pamiêtali, ¿e zdrowe drugie ¶niadanie nie wymaga du¿ych nak³adów finansowych ani organizacyjnych. Dobre nawyki ¿ywieniowe zaprocentuj± w przysz³o¶ci i przygotowanie ¶niadania nie bêdzie problemem.

Urozmaicajmy!

            Nawet najlepsze kanapki mog± siê znudziæ. Kanapkê mo¿emy zast±piæ inn± pe³nowarto¶ciow± potraw± np. ciastem warzywnym, sa³atk± z kaszy jaglanej czy gryczanej. Warto potrawê przygotowaæ razem z dzieckiem co dodatkowo sprawi, ¿e nasza pociecha z chêci± zje drugie ¶niadanie w szkole. Sa³atkê lub surówkê najlepiej zapakowaæ w plastykowy pojemnik (nie zapomnijmy o ³y¿eczce).

            Powodzenia!!!

CIASTO WARZYWNE

Sk³adniki:

  • ½ bak³a¿ana
  • ½ cukinii
  • ½ pomidora
  • ½ cebuli
  • Pieprz
  • Oregano lub tymianek lub zio³a prowansalskie
  • Oliwa (2 ³y¿ki)

Ciasto:

  • 3 jaja
  • 150 g m±ki (ok. 7½  ³y¿ki)
  • 1 ³y¿ka proszku do pieczenia
  • ½ szklanki mleka
  • Tarty ser ¿ó³ty
  • ¦wie¿e zio³a, mo¿e byæ bazylia lub sza³wia lub tymianek lub oregano lub natka pietruszki lub szczypiorek

Warzywa dok³adnie umyæ. Bak³a¿an, cukiniê i cebulê pokroiæ w kostkê (z bak³a¿ana wyci±æ wcze¶niej czê¶æ z pestkami). Pomidor obraæ ze skórki i równie¿ pokroiæ w kostkê. Na rozgrzanej oliwie podsma¿yæ najpierw bak³a¿an, a jak trochê zmiêknie dodaæ cukiniê i po chwili cebulê. Jak wszystkie warzywa zmiêkn± dodaæ pomidor i krótko podsma¿yæ. Doprawiæ pieprzem i wybranymi zio³ami. Pozostawiæ do wystygniêcia.

Jaja roztrzepaæ widelcem, dodaæ do nich m±kê z proszkiem do pieczenia i dok³adnie wymieszaæ. Do powsta³ej masy dodawaæ stopniowo mleko i mieszaæ do uzyskania konsystencji gêstszego ciasta na nale¶niki. Na koniec do ciasta dodaæ starty ¿ó³ty ser, ¶wie¿e porwane listki bazylii lub innych zió³, przestudzone, podsma¿one warzywa i wszystko delikatnie wymieszaæ. Ca³o¶æ doprawiæ sol± i pieprzem. Ciasto przelaæ do foremki keksówki wy³o¿onej papierem do pieczenia. Aby usun±æ z ciasta powietrze foremk± z ciastem mo¿na delikatnie uderzyæ o blat sto³u. Ciasto piec w piekarniku nagrzanym do 180oC z termoobiegiem (lub 200oC bez termoobiegu) przez 30-35 minut.

SMACZNEGO!

 

Impreza sportowo-rekreacyjna w ZSE 14.04.2015

 

 

  1. Godz.15:30 zbiórka uczniów i nauczycieli WF. Przygotowanie koniecznego sprzêtu i miejsca do æwiczeñ.
  2. Przyjazd zaproszonych go¶ci  (uczniowie nauczyciele z wymiany miêdzynarodowej )
  3. Uroczyste powitanie i otwarcie imprezy przez pani± vice dyrektor Stanis³awê G³±b-Brandt
  4. Rozgrzewka w formie aerobiku
  5. Zabawy integracyjne z u¿yciem „chusty Klanza”
  6. Wy¶cigi rzêdów i zabawy w formie rywalizacji zespo³owej
  7. Mec z pi³ki siatkowej nauczyciele kontra uczniowie
  8. Wspólne zdjêcie

11234567