Projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie
a wyzwania rynku pracy” wspó³finansowany ze ¶rodków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego

Informujê uczniów, którzy brali udzia³ w Projekcie" Pomorskie – dobry kurs na edukacjê", ¿e realizacja tego Projektu zosta³a zakoñczona, w zwi±zku z tym nie bêdzie juz mo¿liwo¶ci uczestnictwa w kursach prawa jazdy, obs³ugi wózków wid³owych i innych kursach oraz w wyjazdach do pracodawców i na targi bran¿owe, które realizowane by³y w ramach Projektu.

 Nasza ponad trzyletnia przygoda dobieg³a koñca, dlatego te¿ bardzo dziêkujê za zaanga¿owanie i bardzo owocn± wspó³pracê!!!

                                               koordynator Projektu Stanis³awa G³±b-Brandt

Dnia 16 grudnia br. w Polskiej Filharmonii Ba³tyckiej Gdañsku odby³a siê konferencja podsumowuj±ca ponad trzyletni± realizacjê projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” wspó³finansowanego ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego. W swej prezentacji Pani Katarzyna Mykowska, koordynatorka projektu, wskaza³a m.in. osi±gniête rezultaty projektu, omówi³a szczegó³owo  przeprowadzone kursy oraz zakupione pomoce dydaktyczne. Przez ca³y okres realizacji projektu ponad 7 tysiêcy uczniów szkó³ i placówek zawodowych województwa pomorskiego zdoby³o dodatkowe umiejêtno¶ci i nowe kwalifikacje w zwi±zku z ukoñczeniem 36 rodzajów kursów (m.in. spawanie MAG, barman i barista, monter rusztowañ). Dodatkowo zakupiono w ramach projektu pomoce dydaktyczne za kwotê ponad 6 mln z³otych, niezbêdne do realizacji zajêæ praktycznych na poziomie, jakiego oczekuj± wiod±cy pracodawcy w regionie..
Warto przypomnieæ, ¿e do projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” zakwalifikowano ponad 36 tysiêcy uczniów instytucji realizuj±cych kszta³cenie zawodowe w województwie pomorskim, co niew±tpliwie oddaje skalê tego przedsiêwziêcia.

kk235

Projekt

Projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie
a wyzwania rynku pracy” wspó³finansowany ze ¶rodków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego

 

W ramach Projektu " Pomorskie Dobry kurs na edukacjê" odbêd± siê kursy z doradztwa zawodowego dla uczniów zakwalifikowanych do odbycia  tych warsztatów.  Kurs przeprowadzony  bêdzie  dla 4 grup. Po ukoñczeniu kursu uczestnicy otrzymaj± certyfikaty. Lista uczniów bior±cych udzia³ w warsztatach w za³±czniku. Termin szkolenia zostanie podany przed jego rozpoczêciem.

Koordynator Projektu

Stanis³awa G³±b-Brandt

Kurs_doradztwo_zawodowe.pdf

Ewaluacja Projektu - Pomorskie dobry kurs na edukacjê

realizowanego w naszej szkole

Rezultaty osi±gniête : / na dzieñ 14 marca 2014/

 

  1. udzia³ w zajêciach pozalekcyjnych z jêzyków obcych zawodowych (jêzyk angielski, jêzyk niemiecki)-kursy zakoñczono
  2. udzia³ w warsztatach doradztwa zawodowego- dla 85 osób  zakoñczone w listopadzie 2013
  3. W Starogardzie  odby³a siê  konferencja bran¿owa  ,w której uczestniczyli ucz.   
  4. odby³ sie wyjazd zagraniczny na Targi Turystyczne do Berlina dla 45 uczniów
  5. zrealizowane s±   wizyty studyjne  u pracodawców-wyjazdy jednodniowe
  6. prawo jazdy kategorii B – uzyska³o 30 osób
  7. obs³uga wózków wid³owych – 20 osób
  8. doposa¿enie szko³y w laptopy, projektory multimedialne, ekrany projekcyjne, programy m.in. Office

Dzia³ania zaplanowane do realizacji w 2014 roku

  1. prawo jazdy kategorii  B –  przeprowadzono rekrutacjê na kolejn± edycjê dla 24 osób , kurs rozpocznie siê w kwietniu
  2. wózki wid³owe-  kolejny kurs planowany jest na wrzesieñ ,pa¼dziernik 2014
  3. warsztaty doradztwa zawodowego,- odbywaj±  siê aktualnie dla 4 grup-  47 uczniów
  4. prezentacja osi±gniêæ i realizacji dzia³añ w ramach Projektu na  Powiatowych Targach Edukacyjnych,
  5.  wyjazdy krajowe i zagraniczne do pracodawców

Wa¿ne informacje - przypomnienie

  1. uczestnikami kursów, warsztatów doradztwa zawodowego, wyjazdów do pracodawców mog± byæ wy³±cznie uczestnicy projektu (deklaracja uczestnictwa, baza PEFS), jeden uczeñ mo¿e uczestniczyæ wy³±cznie w jednym kursie

koordynator Projektu 
Stanis³awa G³±b - Brandt

 

Realizacja programu praktyk w Turcji

W poniedzia³ek 26 maja 2014 r. po tygodniu odbywania praktyk opiekunki-panie  Ma³gorzata Maruszak oraz Stanis³awa G³±b- Brandt dokona³y kontroli praktyk w ka¿dym z hoteli. Opiekunowie tureccy nie zg³aszali ¿adnych negatywnych opinii o praktykantach, byli z nich bardzo zadowoleni, wyra¿ali siê o ich pracy bardzo pozytywnie. Sprawdzili dzienniczki praktyk oraz dokonali stosownych wpisów.

Zajêcia popo³udniowe praktykantów w Turcji

Po  odbyciu praktyk w czasie wolnym organizowane s±  ró¿ne zajêcia -miêdzy innymi zajêcia  sportowe. Najchêtniej m³odzie¿ uczestniczy w rozgrywkach w pi³kê siatkow±. W dniu wczorajszym -27 maja nasza dru¿yna rozegra³a  mecz z kolegami ze szko³y tureckiej, mecz wygrali¶my 3:2. Nagrody-s³odycze wrêczone zosta³y zarówno dla uczestników rozgrywek, jak i dla kibiców polskich i tureckich. Równie¿ wczoraj rozegrany zosta³ mecz w pi³kê no¿n± przez naszych uczniów oraz przez tureckich pracowników  hotelu, w którym uczniowie odbywaj± swoje praktyki . Pomimo wielkiego wysi³ku naszych ch³opców i  bardzo dobrej gry Ignacego mecz przegrali¶my 9:7. Nale¿y podkre¶liæ bardzo sympatyczn± atmosferê rozgrywek oraz wierne kibicowanie kole¿anek oraz  pañ opiekunek.

Stanis³awa G³±b-Brandt

 


PRAKTYKI UCZNIOWSKIE W TURCJI

W  dniu 18 maja 20 osobowa grupa uczniów z klasy drugiej i trzeciej w zawodzie technik obs³ugi turystycznej  pod opiek± pani  Stanis³awy G³±b –Brandt oraz pani Ma³gorzaty Maruszak wylecia³a  do Kapadocji w Turcji aby rozpocz±æ  4 tygodniowe praktyki w  4 hotelach w mie¶cie Aksaray.  Miasto to  po³o¿one jest w odleg³o¶ci  200 km na po³udniowy wschód od Ankary, liczy ponad 2oo tys. mieszkañców. Uczniowie  w 5 osobowych grupach odbywaj± praktyki  w  hotelach : trzy, cztero i piêcio -  gwiazdkowych. Zarówno tureccy mened¿erowie jak i  pracownicy hoteli przyjêli ich bardzo serdecznie. Uczniowie wykonuj± ró¿ne czynno¶ci realizuj±c program praktyk, korzystaj± ze wskazówek i porad do¶wiadczonych pracowników.  Pos³uguj± siê jêzykiem angielskim, zaczêli uczyæ siê s³ownictwa tureckiego, aby u³atwiæ porozumiewanie siê z tureckimi partnerami. W czasie wolnym zwiedzamy miasto, spotykamy siê z kolegami z partnerskiej szko³y, natomiast w pierwszy weekend zaplanowane s± wycieczki w Dolinê Ihlary, gdzie bêdziemy zwiedzaæ  kanion o d³ugo¶ci 15 km i g³êboko¶ci ok. 150 m . Najwiêkszym cudem Turcji jest Kapadocja. Kapadocja jest krain± po³o¿on± w ¶rodkowej czê¶ci Anatolii, pe³na jest niezwyk³ych labiryntów, skalnych miast i zachwycaj±cych ko¶cio³ów wydr±¿onych w wulkanicznej skale. W czasie pobytu  uczniowie bêd± mieli mo¿liwo¶æ wyjazdu równie¿ do tych niezwyk³ych miejsc. Pobyt w Turcji to nie tylko zdobywanie nowych do¶wiadczeñ zawodowych , ale te¿ poznanie innej kultury, panuj±cych tu obyczajów, kontaktów miêdzyludzkich oraz podziwianie walorów turystycznych  azjatyckiego regionu tego kraju.

 Stanis³awa G³±b-Brandt

 

Wycieczka przedmiotowa do Porcelany Lubiana

 

Dzia³anie realizowane w ramach projektu pn. „Pomorskie - dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” wspó³finansowanego ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego. Projekt jest realizowany przez Samorz±d Województwa Pomorskiego.

W dniu 24 kwietnia 2014 r. odby³a siê wycieczka przedmiotowa do Zak³adów Porcelany Sto³owej LUBIANA SA w £ubianie ko³o Ko¶cierzyny, w której uczestniczy³o 50 uczniów klasy I Ta oraz III Ta wraz z opiekunami. Lubiana S.A. jest jednym z najnowocze¶niejszych i najwiêkszych producentów porcelany w Polsce, Dowiedzieli¶my siê, ¿e Firma wyspecjalizowa³a siê w produkcji bia³ej, twardej porcelany o wysokich parametrach jako¶ciowych . Produkuje ponad 1500 asortymentów w kilkudziesiêciu fasonach. Miesiêczna produkcja to 3,5 mln sztuk wyrobów. W zakresie technologii Firma dysponuje najnowszymi ¶wiatowymi rozwi±zaniami. Zatrudnia ³±cznie oko³o 1600 osób.

 Porcelana LUBIANY obecna jest w wielu presti¿owych miejscach, m. in. w hotelach. Spó³ka zaopatruje bezpo¶rednio ponad 200 hoteli, w tym: Accor Polska, Marriott, Westin, Go³êbiewski, Holiday Inn, Radisson, Sheraton, Hyatt i wiele innych. D³ugoletnie do¶wiadczenie w obs³udze zagranicznych rynków sprzyja rozwojowi eksportu wyrobów, obecnie do 39 krajów, ponad 80 % produkcji przeznaczonej jest g³ównie na eksport do USA, Niemiec, Belgii, Francji , Holandii,  W³och, Kanady, Hiszpanii, Grecji,  Danii, Wêgier, Portugalii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji i innych.

Wycieczka pozwoli³a nam poznaæ organizacjê du¿ego nowoczesnego zak³adu, mogli¶my zobaczyæ w pe³ni zautomatyzowane procesy produkcji oraz mieli¶my okazjê podziwiaæ (a tak¿e kupowaæ) przepiêkne asortymenty wykonywanych produktów.

Koordynator Projektu : Stanis³awa G³±b-Brandt

 

Sprawozdanie z wyjazdu na wizyty studyjne jednodniowe do Gdañska w celu odbycia wycieczki przedmiotowej do IKEA

 

Dzia³anie realizowane w ramach projektu pn. „Pomorskie - dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” wspó³finansowanego ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego. Projekt jest realizowany przez Samorz±d Województwa Pomorskiego.

 

W dniu 10 kwietnia 2014r uczniowie klas: I Tch, II Tch i III tch ucz±cy siê w zawodzie technik handlowiec wraz z opiekunami wziêli udzia³ w wycieczce edukacyjnej maj±cej na celu zapoznanie siê z dzia³aniem przedsiêbiorstwa IKEA.

W IKEA powita³ nas pan Andrzej Romaniuk, który zapozna³ nas ze struktur± organizacyjn± IKEA. Poznali¶my genezê powstania IKEA. Dowiedzieli¶my siê ¿e nazwa IKEA, to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter:

- Ingvar – imiê,

- Kamprad – nazwisko,

- Elmtaryd – nazwa farmy,

- Agunnaryd – nazwa parafii.

Skrót ten pisany jest du¿ymi literami oraz zachowuje formê nieodmienn±.

Od ponad 70 lat IKEA rozpoznawana jest dziêki prostym i funkcjonalnym meblom oraz artyku³om dla domu. Na ¶wiecie znajduj± siê  202 domy, w których sprzedawane s± szwedzkie meble, natomiast w  Polsce jest ich 7: w Warszawie, Jankach pod Warszaw±, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wroc³awiu i Gdañsku. Dowiedzieli¶my  siê ¿e IKEA zapewnia wyj±tkowe mo¿liwo¶ci nauki i rozwoju kariery. Zachêca swoich pracowników, by sprawdzili siê na ró¿nych stanowiskach, a wiele osób wielokrotnie zmienia funkcjê i kraj, w którym pracuj±. Mog± zaprojektowaæ w³asn± ¶cie¿kê kariery, zgodnie ze swoim planem rozwoju i celami na przysz³o¶æ.

W spotkaniu wziêli udzia³  równie¿  inni pracownicy IKEA. Zostali¶my zapoznani z dzia³alno¶ci± marketingu, logistyk±, obs³ug± klienta oraz z funkcjonowaniem restauracji IKEA FOOD. Poznali¶my ofertê handlow± oraz dowiedzieli¶my siê jakie us³ugi ¶wiadczy sklep. Pracownicy sklepu rozdali nam katalogi, które dok³adnie przejrzeli¶my. Na koniec spotkania pad³o wiele pytañ ze strony uczniów, na które pracownicy sklepu chêtnie i szczegó³owo odpowiadali. Mieli¶my mo¿liwo¶æ obejrzenia sklepu oraz przyjrzenia siê pracy na poszczególnych stanowiskach. Pobyt w Gdañsku zakoñczyli¶my spacerem po mie¶cie. Wycieczka okaza³a siê dla nas cennym ¼ród³em wiedzy na temat pracy handlowców w du¿ych przedsiêbiorstwach handlowych. Zdobyte informacjê z pewno¶ci± wykorzystamy  w przysz³o¶ci!

 

Koordynator: Stanis³awa G³±b-Brandt

Kierownik wycieczki: El¿bieta Szulca

 

Sukces uczniów w kwalifikacjach na praktyki zawodowe i sta¿e do Austrii

Z prawdziw± rado¶ci± i przyjemno¶ci± odebrali¶my wiadomo¶æ z Firmy LKW WALTER w Wiedniu informuj±c± o zakwalifikowaniu naszych uczniów z klasy trzeciej technik ekonomista i technik logistyk do odbywania praktyk zawodowych. Równie¿ zakwalifikowano  4  uczniów z klasy maturalnej w zawodzie technik logistyk do podjêcia pracy  w LKW WALTER po ukoñczeniu szko³y. Z uczniami tymi przeprowadzona by³a rozmowa kwalifikacyjna przez przedstawiciela Firmy w dniu 03.03.2014 pana Krzysztofa Adamczuka w czasie jego wizyty w naszej szkole. Kandydaci do pracy  zaproszeni zostali  na spotkanie z kierownictwem Firmy w Wiedniu, które odbêdzie siê w czasie drugiej wizyty uczniów i nauczycieli w Austrii w dniach 3 - 4 kwietnia 2014r. Gratulujemy!

Dyrekcja szko³y

Miêdzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie

Uczestnicy wyjazdu wyruszyli w pi±tek (07.03.) z samego rana, aby pierwszego dnia wycieczki poznaæ najwiêksze uroki stolicy Niemiec. Zobaczyli¶my m.in. Bramê Brandenbursk±, Reichstag (siedziba niemieckiego parlamentu), przespacerowali¶my siê wzd³u¿ fragmentu Muru Berliñskiego oraz przez Most Oberbaum. W drugim dniu, realizowali¶my g³ówny program wyjazdu, czyli udzia³ w targach, w których bra³y udzia³ miêdzynarodowe zwi±zki turystyczne, krajowe i regionalne organizacje turystyczne, biura podró¿y, organizatorzy podró¿y biznesowych, rejsów, turystyki przygodowej, ekologicznej, kulturalnej, firmy przewozowe, hotelarskie, ubezpieczeniowe, wydawnictwa, hotele z ofert± spa, firmy zajmuj±ce siê informacj± turystyczn±, technologiami i oprogramowaniem dla obs³ugi ruchu turystycznego i wiele innych.

Po targach czeka³a nas podró¿ powrotna z wykwintnym obiadem w Wa³czu.

Podczas ca³ej wycieczki dopisywa³ nam ¶wietny humor i piêkna pogoda.

 

 Dawid Niemczyk-kierownik wycieczki

Stanis³awa G³±b-Brandt- koordynator Projektu









KONFERENCJA BRAN¯OWA

W dniu 3 grudnia br. w Starogardzie Gdañskim  w  auli  I LO  odby³a siê konferencja bran¿owa zorganizowana przez Departament Edukacji i Sportu Urzêdu Marsza³kowskiego Województwa Pomorskiego w ramach Projektu: „Pomorskie – dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”. Konferencja dotyczy³a obszaru zawodowego turystyczno-gastronomicznego. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkó³ oraz nauczyciele województwa pomorskiego. Obecni byli  te¿ uczniowie z klasy II Tct oraz III Tct, którzy przedstawiali oferty biur turystycznych wspó³pracuj±cych z nasz± szko³±. Celem konferencji  by³o omówienie problemów reguluj±cych wspó³pracê ró¿nych ¶rodowisk zwi±zanych ze szkolnictwem zawodowym,  takich jak szko³y, pracodawcy i jednostki samorz±du terytorialnego. W czasie konferencji do wyst±pieñ zaproszeni zostali : Pomorski Wicekurator Gabriela Albertin,  przedstawiciele Krajowego O¶rodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej,  Urzêdu Marsza³kowskiego, Powiatowego Urzêdu  Pracy, Naczelnik Wydzia³u Edukacji Starostwa Powiatowego oraz dyrektorzy szkó³ kszta³c±cych w zawodach obszaru turystyczno-gastronomicznego z naszego powiatu. Bardzo dobrze przyjête zosta³o wyst±pienie dyrektora Tadeusza Burczyka ,który  zaprezentowa³  przyk³ady dobrych praktyk  stosowanych w szkole- wykorzystywanie  najnowszych technologii w nauczaniu prowadz±cych  do zwiêkszenia efektywno¶ci nauczania. Dyrektor omówi³ dzia³ania szko³y  w zakresie dobrego przygotowania m³odzie¿y do wej¶cia na rynek pracy poprzez trwa³e kontakty  z pracodawcami, z którymi szko³a podpisa³a porozumienia o wspó³pracy. Podkre¶li³ znaczenie pracodawców  nie tylko we wzbogacaniu  wiedzy uczniów ale te¿ w motywowaniu ich do osi±gania jak najlepszych wyników poprzez fundowanie stypendiów dla najlepszych uczniów w danym zawodzie. Równie¿  dyrektor przedstawi³  uczestnictwo m³odzie¿y z klas technik obs³ugi turystycznej w wyjazdach zagranicznych w ramach realizacji projektów UE oraz poinformowa³ o wyje¼dzie w miesi±cu maju 20 uczniów na praktykê zawodow± do Turcji.  Nale¿y podkre¶liæ ,¿e udzia³ w konferencji by³ okazj± nie tylko do zaprezentowania  dzia³añ podejmowanych w naszej szkole- ale te¿ do wymiany do¶wiadczeñ w zakresie szkolnictwa zawodowego.

 Stanis³awa G³±b-Brandt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas na m³odzie¿

Dnia 26.11.2013r. przedstawiciele Samorz±du Uczniowskiego Zespo³u Szkó³ Ekonomicznych wraz z M³odzie¿ow± Rad± Powiatu Starogardzkiego uczestniczyli w targach edukacyjne „Czas na m³odzie¿”, które odbywa³y siê w Gdañsku. Pojechali¶my tam, aby zaprezentowaæ nasz± szko³ê i opowiedzieæ o niej oraz o projektach europejskich, w których bierzemy udzia³. Swoje prezentacje przedstawia³y  m. in. szko³y ponadgimnazjalne w Gdañsku, M³odzie¿owa Rada Miasta Gdañsk, grupy wolontariuszy z ko³a Caritas oraz innych organizacji. By³o wiele dodatkowych, praktycznych atrakcji, np. mogli¶my w³asnorêcznie wykonaæ przypinkê, torbê lub podstawkê pod kubek. W czasie targów przeprowadzono dwa konkursy, mieli¶my wiêc okazjê wzi±æ udzia³ w niektórych konkurencjach. Wyjazd by³ ciekawym prze¿yciem dla ka¿dego z nas

Agnieszka Felska   kl. I TA -  przedstawiciel MRPS

Stanis³awa G³±b- Brandt- opiekun Samorz±du

 

 

 

 

 

 

 

W ramach realizacji Projektu w roku szkolnym 2013-2014  przeprowadzane  bêd± nastêpuj±ce  kursy:

1).  prawa jazdy kat. B

2).  PRAWO JAZDY - II edycja 2013r. - lista zakwalifikowanych uczniów

2).  "obs³uga wózków wid³owych"

3).  "pracownik magazynowy z obs³ug± wózka wid³owego i komputera"

Obecnie  realizowane s±  zajêcia z doradztwa zawodowego, jêzyka niemieckiego i jêzyka angielskiego -termin  wrzesieñ  , pa¼dziernik, listopad.

W zajêciach tych uczestnicz± uczniowie z klas  trzecich. Po zakoñczeniu warsztatów z doradztwa zawodowego oraz kursów jêzykowych  ka¿dy uczestnik otrzyma  za¶wiadczenie ukoñczenia kursu .

Równie¿ odbywaæ siê bêd± tzw. wizyty studyjne u pracodawców- wycieczki do zak³adów  pracy  / informacje zawarte w poni¿szej tabeli/ . Wizyty przewidziane s± dla klas III i IV.

lp.

nazwa i adres szko³y chc±cej skorzystaæ z dowozów

nazwa i adres pracodawcy

maksymalna liczba uczniów, którzy pojad± na wyjazd studyjny

Uczniowie klas

1

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gdañskim, ul.Sobieskiego 6

Zak³ady Przemys³u Cukierniczego BA£TYK Sp. z o.o. w Gdañsku, ul.    Droszyñskiego 8/11, 80-381 Gdañsk

50

Technik ekonomista

2

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gdañskim, ul.Sobieskiego 6

IKEA Gdañsk. ul. Z³ota Karczma 26 80-298 Gdañsk

40

Technik handlowiec

3

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gdañskim, ul.Sobieskiego 6

Grand Hotel ul. Powstañców Warszawy 12-14, 81-718 Sopot

20

Technik obs³ugi turystycznej

4

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gdañskim, ul.Sobieskiego 6

Terminal w Gdañsku

40

Technik logistyk

Stanis³awa G³±b -Brandt
koordynator szkolny         

„Pomorskie – dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy

Od wrze¶nia 2011r. m³odzie¿ naszej szko³y uczestniczy w projekcie systemowym pn.:

„Pomorskie – dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”

Projekt bêdzie realizowany do czerwca 2014 r.- wspó³finansowany jest ze ¶rodków Europejskiego Funduszu Spo³ecznego.

Projekt realizuje Departament Edukacji i Sportu Urzêdu Marsza³kowskiego Województwa Pomorskiego.

 W projekcie w naszej szkole bierze udzia³ 525 uczniów klas I- III (dane z roku  szkolnego    2011-2012) ).
 Koordynatorem szkolnym jest p. Stanis³awa G³±b-Brandt, natomiast funkcjê koordynatora powiatowego pe³ni p. Rafa³ Kosecki.

W ramach Projektu realizowane s± nastêpuj±ce dzia³ania:

1)  odbycie przez uczniów praktyk zawodowych zgodnych ze standardami,
2)  prowadzenie
warsztatów doradztwa zawodowego,
3) prowadzenie zajêæ z jêzyka obcego zawodowego- angielskiego i   niemieckiego dla uczniów,
4) organizacja
kursów daj±cych dodatkowe kwalifikacje dla uczniów,
5) organizacja
wizyt u pracodawców,
6) doposa¿enie szkolnych  pracowni przedmiotów zawodowych w pomoce
dydaktyczne.

Kursy i sprzêt

Obecnie nieodp³atnie w ramach Projektu 14 uczniów uczestniczy w kursie na prawo jazdy.

Uczniowie klas III- 4 grupy po 15 osób uczestniczyli w zajêciach jêzyka angielskiego zawodowego.

W nowym semestrze prowadzone bêd± zajêcia z jêzyka niemieckiego zawodowego- 3 grupy po 15 osób.

Równie¿ w drugim semestrze 10 osób bêdzie uczestniczyæ w kursie obs³ugi wózków wid³owych .

Nasi uczniowie bêd± uczestniczyæ jeszcze w takich kursach jak:

* AutoCAD (2D i 3D),  Certyfikat Lokalnej Akademii CISCO,  European Computer Driving Licence (Europejski Certyfikat Umiejêtno¶ci Komputerowych).

 

Szko³a w ramach doposa¿enia pracowni przedmiotów zawodowych ju¿ otrzyma³a:

♦ 23 laptopy marki Acer
projektor Epson
4 ekrany projekcyjne

Etap 2 doposa¿enia – II kwarta³  2013 , etap 3-  II kwarta³ 2014 r.

Jêzyk niemiecki - kurs z jêzyka zawodowego

Lista osób zakwalifikowanych na kurs – obs³uga wózków wid³owych - Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gd.

Lista kursów, które zostan± przeprowadzone w realizacji Projektu w roku szkolnym 2013-2014

Projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukacjê. Szkolnictwo zawodowe w regionie
a wyzwania rynku pracy” wspó³finansowany ze ¶rodków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego

W ramach realizacji Projektu w czerwcu przeprowadzony zosta³ kurs „obs³uga wózków wid³owych”, który ukoñczy³o 20 uczniów z klasy IV Technik logistyk.

Informujê, ¿e zajêcia z doradztwa zawodowego bêd± realizowane we  wrze¶niu  i pa¼dzierniku. Doradztwo zawodowe- ka¿da grupa bêdzie liczy³a od 10 do 15 osób. Liczba godzin warsztatów dla ka¿dej grupy = 15 ,zajêcia odbywaæ siê bêd± w szkole, prowadzone bêd± przez doradcê zawodowego z Tczewa. W zajêciach tych uczestniczyæ bêd± uczniowie z obecnych klas drugich-technik ekonomista , technik organizacji reklamy, technik logistyk. Po zakoñczeniu warsztatów ka¿dy uczestnik otrzyma za¶wiadczenie ukoñczenia kursu w zakresie doradztwa zawodowego.

Równie¿ po wakacjach odbywaæ siê bêd± tzw. wizyty studyjne u pracodawców- wycieczki do zak³adów  pracy  / informacje zawarte w poni¿szej tabeli/ . Wizyty przewidziane s± dla klas III i IV.

lp.

nazwa i adres szko³y chc±cej skorzystaæ z dowozów

nazwa i adres pracodawcy

maksymalna liczba uczniów, którzy pojad± na wyjazd studyjny

Uczniowie klas

1

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gdañskim, ul.Sobieskiego 6

Zak³ady Przemys³u Cukierniczego BA£TYK Sp. z o.o. w Gdañsku, ul.    Droszyñskiego 8/11, 80-381 Gdañsk

50

Technik ekonomista

2

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gdañskim, ul.Sobieskiego 6

IKEA Gdañsk. ul. Z³ota Karczma 26 80-298 Gdañsk

40

Technik handlowiec

3

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gdañskim, ul.Sobieskiego 6

Grand Hotel ul. Powstañców Warszawy 12-14, 81-718 Sopot

20

Technik obs³ugi turystycznej

4

Zespó³ Szkó³ Ekonomicznych w Starogardzie Gdañskim, ul.Sobieskiego 6

Terminal w Gdañsku

40

Technik logistyk

Stanis³awa G³±b-Brandt

Szkolny koordynator Projektu